Переяслав-Хмельницький сайт міста.
Вторник, 21.05.2024, 07:58
Ви увійшли як Гость | Група "Гости"Вітаю Вас Гость | RSS

Переяслав-Хмельницький сайт міста.

Ознайомитися з новинами міста Переяслав-Хмельницького. На сайті Ви знайдите багато корисної інформації про саме місто так і для себе. В основу сайта покладена інформація про місто Переяслав-Хмельницький та район

добавить на Яндекс

 

Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди
Новини міста Переяслав-Хмельницького
Новини України сьогодні в фото та відео
Музеї Переяслава-Хмельницького
Довідка по містам України
Мандруємо Україною

Мандруємо Україною Івано-Франківська область Калуш
Головна | Блог | Мій профіль | Вихід
Рубрики kino-news.online

Kino-News.Online - сайт на котором не только фильмы онлайн. Но так же премьеры фильмов, новости с мира кино и шоу-бизнеса.



Новини Києва за сьогодні
Наповнення та оновлення стрічки новин за сьогодні Вторник 21.05.2024. Розділ сайту як Новини України пропонує своїм читачам ознайомитися з цікавими новинами України за сьогодні а зокрема міст обласного значення та Автономної Республіки Крим. В розділі Новини України офіційні новини з посиланням на сайти обласних та районних рад. Новини від офіційних сайтів міської ради в якому Ви проживаєте. Інформаційний довідник Переяслав-Хмельницького розширює свої можливості подання інформації для читача і саме тому пропонує ознайомитися з останніми цікавими новинами та провести свое дозвілля дізнаючись останніі новини Вашого міста а саме: за станом на 21.05.2024 Вторник
Реклама: Поделки своими руками для дома. Идеи декора мастер класс подарков фото
Последние новости дом2 слухи дом 2 и сплетни за сегодня с дом 2, дом2новости слухи сегодня

Новини Вінниці за сьогодні

Дніпропетровськ на сьогодні

Донецьк за сьогодні

Житомир за сьогодні

Ужгород за сьогодні

Запоріжжя за сьогодні


Новини Івано-Франківська: події та новини за сьогодні


Новини Кіровограда за сьогодні

Сімферополь за сьогодні

Луганськ за сьогодні

Луцькі новини та події


Новини міста Львів за сьогодні

Новини Миколаєва за сьогодні

Новини Одеси за сьогодні афіша 7 км та міста

Новини Полтави: події сьогодні

Новини Рівного: події за сьогодні

Всі новини Сум свiжi Сумські новини

Новини Тернополя за сьогодні

Новини Харкова і Харківські новини за сьогодні

Новини Херсона в однiй стрiчцi, свiжi новини

Хмельницький новини і події, міська влада

Новини Черкас події та афіша

Новини Чернігова за сьогодні

Новини Чернівців: події та дозвілля
KinoGo-pro.ru - Смотреть бесплатно фильмы в качестве hd 720. Новинки кино 2016, 2017. Фильмы 2017 на KinoGo-pro.ru - Фильмы 2017 на KinoGo-pro.ru - Смотреть бесплатно фильмы в качестве hd 720.Премьеры в кино 2017, 2016. Русские сериалы 2017 на KinoGo-Pro.ru - Смотреть бесплатно сериалы в качестве hd 720. Телесериал 2016, 2017. Боевики Комедии Ужасы Новые фильмы 2018
Категорія

Реклама баннера

Категорія
Вкажіть будь ласка Ваш вік?
Всего ответов: 157

 Дуже Вам вдячний за відповіді.
Оцініть мій сайт
Всего ответов: 80

Категорія


Категорія




Головна » 2012 » Февраль » 1 » Мандруємо Україною Івано-Франківська область Калуш
20:55
Мандруємо Україною Івано-Франківська область Калуш

Калуш

Калуш – найбільше після обласного центру місто області (67 тис. жителів), районний центр. Розташоване на лівому березі р. Лімниця. Перша письмова згадка – 1437 р.
Цікавими спорудами міста є костел Святого Валентина, греко-католицька церква Святого Михайла, а також низка старовинних будинків в центрі міста.

Історія Калуша

Перша письмова згадка про Калуш була знайдена в дванадцятитомнику Галицьких гродських книг (Галицьке староство, яке було в той час під Польською короною) і датована 27 травня 1437 р. Мова йшла про «суд у найближчий вівторок після Трійці з участю королівського чоловіка Драгуша із Калуша проти Митька із Куроша». Назва міста правдоподібно походить від слова «калюші»: природних сольових джерел, в яких у давнину добували сіль.

Із попередніх століть Калуш не зберіг ані замку, ані оборонних мурів з брамами та вежами, ані архітектурних ансамблів минулих часів. Але достеменно відомо, що вже у XV ст. він стає значним поселенням, яке володіло солідними соляними промислами. Новозбудованому костелові дарується перша солеварня. У 1553 році соляні промисли були передані польським королем шляхтичеві Сем’яковському за вірну службу короні.

До 1549 р. Калуш залишався селом, яке входило до складу Галицького староства. У 1549 р. польський король Сигізмунд Август уповноважує Белзького воєводу, коронного гетьмана і Галицького старосту Миколу Сенявського заснувати місто Калуш з відповідною юрисдикцією на самоврядування. З цього року Калуш стає «вільним містом» на Магдебурзькому праві із власним гербом, який трьома топками солі на червоному тлі свідчить про солеваріння як основний промисел. В місті був створений міський магістрат (міська рада). Його очолював бургомістр, якого обирали громадяни. З того часу Калуш перетворився на адміністративний центр, до якого належала низка сіл. За розпорядженням короля, на його узгір’ї було збудовано замок, який від самих низин оточували вали. Будівлі, що належали замку, були сполучені підземними ходами. Калуш, як і інші міста Галичини, перетворився на фортецю для боротьби проти турецьких і татарських набігів.

Калушани доклали чимало зусиль, аби звільнитися з-під польської опіки за часів визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Восени 1648 року у місті було створено українське самоврядування на чолі з бургомістром Грицем Воликовичем. Алу у грудні того ж року українських урядників у Калуші спіткала жахлива трагедія: усіх їх було страчено поляками.

Під час першого розподілу Польщі у 1772 році Калуш, як і вся Галичина з частиною Волині, потрапляє під владу Австро-Угорщини. Ремісник, спеціалісти з найрізноманітніших галузей промислового виробництва розгортають тут виготовлення солі, селітри, поташу тощо.

У 1848 році в Галичині скасовують панщину та впроваджують демократичні інститути, дозволяють навчати дітей рідною мовою, відкривають читальні. У 1884 році у Калуші побував Іван Франко, який виступав тут в Народному домі на літературно-мистецькому святі з лекцією про Самійла Кішку. На межі ХІХ-ХХ століть у Калуші постає філія «Просвіти».

У 1918 році, після Листопадового Чину, коли постала Західно-Українська Народна Республіка, калушани під проводом отця Андрія Бандери (батька Степана Бандери) роблять спробу визволитися з-під польської опіки. Вони майже безболісно взяли владу в свої руки. У місті було створено державно-повітове управління секретаріату ЗУНР, почала виходити газета «Голос Калущини», було організовано українську гімназію.

У 1920 р. Калуш разом з усією Галичиною знов офіційно потрапляє під владу Польщі, а у 1939 році – Радянського Союзу.

1 липня 1941 року калушани проголошують Акт відновлення української самостійної держави. 2 липня у Калуш увійшли угорські частини, які згодом передали владу фашистським окупантам. За наказом керівника калуського гестапо у місті було розстріляно близько 7 тисяч євреїв, чимало калушан вивезено на каторжні роботи до Німеччини. У відповідь на злочини завойовників Чорний ліс, що неподалік Калуша, стає партизанським краєм. Героїчний спротив підпілля тривав тут аж до середини 50-х рр.

На даний час в маленькому Калуші виробляться один відсоток всієї промислової продукції України. Історія розвитку промисловості міста сягає давніх часів.

Згідно з люстраціями (описами королівських маєтків) за 1565-1566 рр., в Калуші було десять соляних джерел і декілька у навколишніх селах. Біля Калуша, наприклад, була солеварня, що використовувала ропу трьох криниць.

У 1771 році калуські солевари мали 12 криниць. Тут працювало 33 ремісники (серед них було 5 бондарів). Біля солеварні стояла кузня, у якій виплавляли залізо і виробляли черуни для солеварень. Згодом австрійський уряд увів державну монополію на сіль і заборонив використовувати надра землі. Наприкінці XVIII ст. зменшується експорт солі і розпочинається процес закриття солеварень. Правда, у Калуші солеварня існувала до 1848 р.

Також слід зауважити, що з 1656 року в промислових умовах варили знамените калуське пиво. Воно славилося в Європі. Його в спеціальній тарі експортували до Польщі, Угорщини, Франції. Калуске «Цісарське» конкурувало з баварським, чеським, львівським пивом, і навіть сам цісар Австро-Угорщини залюбки смакував їм.

На початку ХІХ ст., у 1808 році, калушани, брати Фельчинські, започаткували в Калуші фабрику, що відливала знамениті дзвони. Злото дзвони Фельчиських здобували Гран-прі на світових виставках у бельгійському Льєжі (1927) і Парижі (1928). А 12 вістунів під назвою «Гармонія» були відлиті для одного з кафедральних соборів США.

У травні 1804 року під час поглиблення шахти біля Калуша були знайдені так звані «гіркі» солі – каїніт та сильвініт. І в 1867 році у центрі повіту, якому тоді належало 90 сіл, було засноване акціонерне товариство для розробки калійних родовищ. Тоді за два роки у Калуші збудували фабрику, що переробляла калійні руди. І з того часу започатковано хіміндустрію, яка набула свого найбільшого розвитку у 50-60-х рр. ХХ ст.
Переглядів: 802 | Додав: veron332009 | Теги: Івано-Франківська область, Мандруємо Україною, Калуш | Рейтинг: 0.0/0
Джерело: Мандруємо Україною
Сайт: http://www.ukrmandry.com.ua/
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Цікаві ссилки


Прогноз погоди

Група Вконтакті

Архів новин за...

Пошук новин

Новини інших міст
Сумщину будут активно лечить
Сумщину будут активно лечить
 До конца 2012 года в области планируется сдать в эксплуатацию 2-ю очередь областного психоневрологического диспансера, Ахтырскую центральную районную больницу, роддом и детскую поликлинику в Конотопе.
Бердичівські депутати прийняли рішення про закупівлю квартир для мешканців аварійного будинку
Бердичівські депутати прийняли рішення про закупівлю квартир для мешканців аварійного будинкуБердичівські депутати прийняли рішення про закупівлю квартир для мешканців аварійного будинку
15-та сесія Бердичівської міської ради розпочалася із приємного — місцевого депутата Ларису Фещук привітали із нещодавнім Днем народженням. Окрім квітів, міський голова Василь Мазур та секретар міськради Василь Толочко вручили жінці почесну грамоту міської ради, грамоту Житомирської облради та грошову премію.

Тоді перейшли до справ. 60 питань було винесено на розгляд депутатів. Одним із найважливіших — закупівля квартир для мешканців аварійного будинку по вул. Свердлова, 1/ 2. Наразі кошти виділені, залишилось тільки провести відповідні операції, аби відселені люди змогли найближчим часом заселитися до нових квартир. Депутати рішення прийняли одноголосно.
Делегація Луцької міської ради з’їздила до Любліна

Делегація Луцької міської ради з’їздила до Любліна

Делегація Луцької міської ради з’їздила до Любліна

Секретар міської ради Григорій Пустовіт, начальник відділу енергозбереження управління економіки міської ради Костянтин Патракеєв та директор Луцького підприємства електротранспорту Іван Грицанчук побували у місті Люблін (Республіка Польща). Про це повідомили у відділі інформаційної роботи Луцької міської ради.



Друзі сайту

"Радио Тут Зайцев фм! Ты не поверишь! Дом 2 новости и слухи дом2.ру "Тут Зайцев нет! Скачать музыку 2015

Статистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


...
Яндекс.Метрика


Сайт міста Переяслав-Хмельницький.© 2024
Seo анализ сайта Рейтинг@Mail.ru